O autorze
Socjoanaliza to grupa badawcza zajmująca się analizą wypowiedzi internautów. Dysponujemy narzędziami pozwalającymi szybko i efektywnie sprawdzić co internauci myślą o danym
wydarzeniu, osobie, zjawisku. Co im się podoba, co najbardziej denerwuje a co chcieliby zmienić. Dzięki temu mamy szybki dostęp do bogatej wiedzy o tym jak społeczeństwo odbiera różne zjawiska i wydarzenia w Polsce. W naTemat będziemy dzielić się analizami dotyczącymi aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Polacy o Polakach: Zawistni malkontenci bez stylu, czasami odważni.

Jaką markę robimy określeniu "Polak" my Polacy? Jaki wizerunek Polaków rozpowszechniamy dyskutując w sieci? Przebadaliśmy wypowiedzi Internautów pod tym kątem.

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie przebadaliśmy kilkanaście tysięcy wypowiedzi dotyczących Polaków. Braliśmy pod uwagę wypowiedzi zawierające hasło "Polak", "Rodak" i ich odmiany. Potem oddzieliliśmy te wypowiedzi które zawierały wyniki w których słowo Polak było czyimś nazwiskiem lub z innych powodów ich analizowanie nie miało sensu.

Niestety z analizy wynika, że wielu z nas odczuwa coś co można nazwać "kompleksem" Polaka. Na Polaków przede wszystkim narzekamy... że narzekają. W 10 najpopularniejszych cechach "Polaka" są tylko dwie pozytywne.Nie jest też lepiej z naszym wyglądem. Jeśli w dyskusjach poruszana jest ta kwestia to Polak najczęściej określany jest jako osoba bez stylu lub niechlujna.Podsumowając sentyment wszystkich wypowiedzi - 76 procent to wypowiedzi negatywne, pozytywnych jest tylko trochę mniej niż ironicznych.
Wychodzi na to, że zanim coś w Polaku pochwalimy lubimy sobie jeszcze trochę z niego pożartować. Np. tak jak kolega adamin na popularnym forum wizaz.pl:

"mam wadę wrodzoną, która trochę szpeci moje ciało, z twarzy wyglądam jak typowy Polak"

Co ciekawe - Polacy tak bardzo nie wierzą w Polaków, że gdy Newsweek opublikował badania o tym, że Polacy są szczęśliwi to pod tym tekstem rozpętała się dyskusja broniąca Polaków przed szczęsciem:

"Sondaż przeprowadzono w Wielkiej Brytanii lub Irlandii" napisał kazzer

"Sondaż z klubów Cocomo ?" dodał nunulek

Z naszej analizy wynika, że lubimy się z Polaka pośmiać, lubimy mu dokuczyć, lubimy też źle o nim mówić. Czy brak wiary w Polaka oznacza tak naprawdę kompleks i brak wiary w siebie? Tego już nie możemy zanalizować.
Trwa ładowanie komentarzy...