O autorze
Socjoanaliza to grupa badawcza zajmująca się analizą wypowiedzi internautów. Dysponujemy narzędziami pozwalającymi szybko i efektywnie sprawdzić co internauci myślą o danym
wydarzeniu, osobie, zjawisku. Co im się podoba, co najbardziej denerwuje a co chcieliby zmienić. Dzięki temu mamy szybki dostęp do bogatej wiedzy o tym jak społeczeństwo odbiera różne zjawiska i wydarzenia w Polsce. W naTemat będziemy dzielić się analizami dotyczącymi aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Polacy o Górnikach: Są roszczeniowi, ale ich nie potępiajmy [analiza]

natemat.pl
Analiza wypowiedzi Internautów na temat konfliktu górników z rządem oraz informacji o zarobkach w górnictwie.

Za pomocą narzędzi data miningu pobraliśmy i przeanalizowaliśmy wypowiedzi Internautów dotyczące górników. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim wypowiedzi znajdujące się „pod newsami” dotyczącymi sporu górników z rządem, czyli dyskusje znajdujące się na głównych portalach informacyjnych.

Nie potępiamy górników.
Zacznijmy od sentymentu czyli emocjonalnego nacechowania wypowiedzi
Jak możemy zauważyć - dominującym sentymentem, z jakim o górnikach wypowiadają się komentatorzy, jest sentyment neutralny. Nie oznacza to jednak, że górnicy są komentującym obojętni. Oznacza to, że nawet gdy komentujemy spór górników z rządem i nie zgadzamy się z nimi, to jednak ich nie potępiamy, nie wypowiadamy się o nich negatywnie. Oto przykład wypowiedzi:

~grażyna: Jestem za utrzymaniem miejsc pracy w kopalniach. Ale jestem za ograniczeniem przywilejów górników!!!!

Takie wypowiedzi są najczęstze, sporo jest jednak również wyników z sentymentem negatywnym. Krytykujących górników. Przykład:

~mieszko: takie kopidoły spędziły młodość przy budce z piwem a teraz zarabiają dużą kasę. podpisać się nie potrafi jeden z drugim a strugają wielkich panów. Ja mam skończone trzy wyższe uczelnie i zarabiam 3 tys. Chciałem się uczyć i co z tego mam? Oni pracują trzy godziny na zmianę za nasze pieniądze. Komuna u nich nie skończyła się.


Górnicy są roszczeniowi.
Z pobranych danych zauważyliśmy, że głównym czynnikiem „zapalającym” spór i doprowadzającym do wydawania opinii jest spór o zarobki górników. Artykuł dotyczący listy płac stał się głównym tematem dyskusji. W związku z nim Internauci wydali wiele sądów. Poniżej zamieszczamy wykres z najczęstszymi ocenami:
Najczęściej spotykanym rodzajem oceny jest określenie górników mianem "roszczeniowych". Kometujący wytykają im, że i tak już mają spore zarobki oraz przywileje. To wypowiedzi takie, jak na przykład:

~Pniówek: 3700 to zarabia chyba pod firmą i to w dodatku szaraczek, ponad 4000. A jak już jakieś stanowisko to 5000-8000. Do tego Barbórka, czternastka dodatkowo za każde jakieś 6000 czyli w sumie 12000 i tu też nie mówie o jakiś większych stanowiskach. Jeszcze węgiel zyski i 25 lat pracy i emerytura 4000 zł :) czego chcieć więcej jak tu nie protestować jak tu kilofem nie walczyć :)

Bardzo często mozemy spotkać też wypowiedzi poddające w wątpliwość wiarygodność danych dotyczących zarobków górników:

~KWK Ziemowit: Górnik w KW w ścianie zarobi ok 2.600 jak chcesz mieć 3 tyś to trzeba 2 soboty przepracować. Chciał bym zarabiać tyle co piszecie!

Na tym etapie trudno ocenić dynamikę zmiany sentymentu. Należy jednak zauważyć, że górników bronią najczęściej osoby z nimi w jakiś sposób związane. Wiele z wypowiedzi broniących zaczyna się od informacji o tym, że wypowiadający się jest górnikiem lub ktoś z jego najbliższego otoczenia pracuje w górnictwie. Nadreprezantacja tego typu wypowiedzi w komentarzach może oznaczać, że bezstronnych obrońców górników jest tak naprawdę mało.

Nasz facebook na którym znajdziecie więcej badań: https://www.facebook.com/socjoanaliza
Trwa ładowanie komentarzy...