O autorze
Socjoanaliza to grupa badawcza zajmująca się analizą wypowiedzi internautów. Dysponujemy narzędziami pozwalającymi szybko i efektywnie sprawdzić co internauci myślą o danym
wydarzeniu, osobie, zjawisku. Co im się podoba, co najbardziej denerwuje a co chcieliby zmienić. Dzięki temu mamy szybki dostęp do bogatej wiedzy o tym jak społeczeństwo odbiera różne zjawiska i wydarzenia w Polsce. W naTemat będziemy dzielić się analizami dotyczącymi aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Mentorski i Powolny. Bronisław Komorowski popełnia błędy Unii Wolności?

prezydent.pl
Szukajac odpowiedzi na pytanie o spadek notowań Bronisława Komorowskiego zbadaliśmy komentarze oceniające Prezydenta RP.

Skąd ten spadek? Prawdopoodbnie stąd, że Prezydent nie rozpoczął jeszcze kampanii. Nie ma spotów, hasła, billboardów. Brakuje dynamiki i emocji. A to sprawia, że Bronisław Komorowski odbierany jest przez pryzmat swojej prezydentury. Nie jest żadną tajemnicą, że Prezydent otoczył się ludźmi związanymi z Unią Wolności. Przez pierwszą połowę prezydentury ogromny wpływ miał na nią Tadeusz Mazowiecki - jeden z założycieli UW. Styl sprawowania urzędu najprawdopodobniej przekłada się na wizerunek.

Widać to w komentarzach. Przebadaliśmy kilkaset komentarzy z ostaniego miesiąca. Szukając odpowiedzi na to dlaczego Prezydentowi spada poparcie wzięliśmy najpierw pod uwagę jego wady. Odfiltrowaliśmy te wypowiedzi, które zawierały wulgaryzmy lub zawierały sformułowania obraźliwe. Oczywiście - część komentarzy to polityczna agitacja ale to też świadczy o tym jaką naklejkę chcą niektórz Prezydentowi przykleić.Wynik jest ciekawy. Prezydent RP jest odbierany przede wszystkim jako osoba mentorska. Do tej kategorii wpadały wypowiedzi o tym, że Prezydent się wywyższa, wie lepiej i jest zdystansowany. Druga kategoria też jest ciekawa. Prezydent według Internautów jest powolny - oznacza to, że brakuje mu refleksu i inicjatywy.


Możemy też dodać, że porównując wypowiedzi z ostatnich miesięcy do tych sprzed np dwóch lat zauważamy spadek zarzutów o brak niezależności politycznej. Prezydent zyskał niezależnosć (w oczach Internautów) po wyprowadce do Brukseli premiera Donalda Tuska.

A jakie są zalety Prezydenta RP? Tutaj raczej nie będzie niespodziankiWychodzi więc na to, że największym "grzechem" Prezydenta jest to co jest też jego zaletą - spokój i przewidywalność to coś co dla niektórych jest wadą określaną powolnością. Ciekawe w jaki sposób sztab wyborczy Prezydenta będzie próbował odświeżyć wizerunek Bronisława Komorowskiego nie krzywdząć jednocześnie jego zalet.
Trwa ładowanie komentarzy...